اینتل با پردازنده‌های Arrow Lake به جنگ تراشه‌های اپل سیلیکون می‌رود

اینتل چند روز پیش از نقشه راه پردازنده‌هایش در چند سال آینده پرده برداشت، اما حالا جزئیات بیشتری درباره پردازنده های نسل پانزدهم این کمپانی موسوم به «Arrow Lake» منتشر شده که نشان از پیشرفت چشمگیر در بخش CPU و GPU دارد. در حقیقت اینتل می‌خواهد با این پردازنده‌ها، تراشه‌های اپل سیلیکون برای مک‌بوک‌ها را به چالش بکشد.

طبق اطلاعات جدید که از سوی حساب توییتری «AdoredTV» منتشر شده، اینتل پردازنده‌های مخصوص لپ‌تاپ را در اولویت قرار می‌دهد تا به صورت مستقیم با اپل رقابت کند. اگرچه این نسل شامل پردازنده‌های Arrow Lake-S و Arrow Lake-P می‌شود، اما ابتدا با نمونه‌های مخصوص لپ‌تاپ روبه‌رو خواهیم شد.

آنطور که در نقشه راه افشا شده به چشم می‌خورد، نمونه‌های مهندسی این خانواده اواخر 2022 آماده می‌شود و در فصل سوم 2023 تولید نمونه‌های نهایی آغاز می‌شود. در نهایت در فصل چهارم این پردازنده‌ها آماده عرضه خواهند بود که به معنای فروش محصولات مجهز به آن‌ها در اواخر 2023 یا اوایل 2024 است.

مشخصات پردازنده های Arrow Lake اینتل

پردازنده‌های Arrow Lake-P از هسته‌های جدید Lion Cove به عنوان هسته‌های قدرتمند و Skymont به عنوان هسته‌های E-Core استفاده می‌کند که ظاهرا مبتنی بر فرایند نود N3 شرکت TSMC خواهند بود. پردازنده‌های نسل پانزدهم اینتل از چندین کاشی شامل CPU و GPU به همراه SOC/IO تشکیل می‌شود که دو کاشی اول توسط TSMC تولید می‌شوند و کاشی بعدی با نود 20A اینتل به تولید می‌رسد.

پردازنده های Arrow Lake-P اینتل با پیکربندی 6 + 8 + 3 از راه می‌رسد که طراحی 6 + 8 (هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف) مشابه پردازنده‌های 14 هسته‌های Alder Lake-P است، اما iGPU از طراحی جدیدی بهره می‌برد. این پردازشگر گرافیکی مبتنی بر معماری Battlemage خواهد بود که از حداکثر 320 واحد اجرایی یا 20 هسته Xe-Core بهره می‌برد.

در مجموعه با 2560 ALU روبه‌رو می‌شویم که فرکانسی بالای 2 گیگاهرتز خواهند داشت. این ویژگی به همراه لیتوگرافی پیشرفته TSMC منجر به عملکرد گرافیکی فوق‌العاده خواهد شد.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-s در بالاترین نسخه 40 هسته خواهند داشت که شامل 8 هسته قدرتمند و 32 هسته کم‌مصرف می‌شود. اگرچه ظاهرا اینتل هدفش را در نسل پانزدهم پردازنده‌هایش رقابت با اپل گذاشته، اما AMD هم بیکار نخواهد بود و پردازنده‌های جدیدش را احتمالا مبتنی بر معماری Zen 5 روانه بازار خواهد کرد.

بازدیدها: 0

masoud.rock1373@gmail.com
ارسال دیدگاه